Historie

Myšlenka založení Sboru dobrovolných hasičů v Nabočanech se počala naplńovat 27.ledna 1926,kdy tehdejší starosta obce pan František Pulpán obeznámil místní občany s nutností založení sboru.Následně 30.ledna 1926 došlo k volbě prozatímního vedení a tímto dnem se tedy začíná psát místní hasičská historie.

Mezi hlavní představitele sboru v jeho počátcích patřili:Josef Šitanc,František Kučera,Antonín Jányš,Antonín Hájek,František Ceral,František Kalous a spousta dalších,kteří sboru obětovali nejen svůj volný čas,ale zasvětili mu celý život.

Žádné začátky nebývají snadné,a tak tomu bylo i v připadě místního hasičského sboru.Na nákup potřebného ošacení a vybavení byla v obci uspořádána veřejná sbírka.Svoji první motorovou střikačku získal sbor za přispění obecního zastupitelstva až v květnu 1931.

,,První " větší požár dle místních zápisů je zmińován až v zaří 1950,jednalo se o novostavbu čp.21 a přilehlé hospodářské budovy.Přesto,že do naší obce,červený kohout nezavítal již více než deset let,je zdejší hasičský sbor stále aktivní.Pořádá pro místní občany nejrůznější akce jako jsou oslavy pálení čarodějnic,oslavy dětského dne a tím se stejně jako v minulosti pořádáním plesů a zábav výrazně podílí na rozvoji kulturního života.

Svou připravenost v boji s červeným kohoutem každoročně prověřuje na okreskových soutěžích v požárním sportu a nutno podotknout,že v posledních letech se sboru daří v těchto kláních umistovat na předních místech,což je vizitka nejen jejich připravenosti,ale i odhodlání.Přesto,že působení zdejšího sboru nebylo vždy snadné,můžeme být hrdí na to,že dnes je tu s námi již 83let.

Za svou historii čital zdejší sbor najednou až 41 členů. Dnes je jich ,,pouze" 20,přesto se stále snaží pokračovat v dlouholeté tradici pod současným vedením starosty sboru Marcela Habarta a velitele Ing. Kamila Petružálka.